Dünyadaki Toplam Ağaç Sayısı

Muhammed
0
Eğer Dünya'da kaç adet ağaç olduğunu merak ediyorsanız, artık bu sorunun bir cevabı var. Yeni bir araştırmanın sonucuna göre yeryüzünde bulunan ağaç sayısı yaklaşık olarak 3,04 trilyon. Bu da her insan başına yaklaşık 400 ağaç anlamına geliyor.

Her ne kadar bu oran oldukça yüksek gözükse de, araştırmacıların söylediğine göre insanlar ormanları yok etmeye başlamadan önce bunun neredeyse iki katı ağaç bulunmaktaydı. Çalışmayı yöneten Yale School of Forestry & Environmental Studies'den Thomas Crowther'ın söylediğine göre insanlık başlangıcından itibaren neredeyse 3 trilyon ağaç kesilmiş durumda.

Dünya'daki ağaç sayısının daha önceki tahminleri, 400,25 milyar ağaç olduğunu belirtmekteydi ve bu da yeni tahminin oldukça altında kalıyor. Bu noktada belirtmekte fayda var ki, "ağaç" tanımlaması, göğüs yüksekliğinde en az 10 santimetre genişliğinde odun gövdeye sahip bitkiler olarak yapılmakta.

Bilim adamları, bu tahminler arasındaki farkın sebebinin hesap yöntemi olduğunu söylüyor. Daha önceki çalışmalar uydu verilerini kullanarak Dünya'da kaç ağacın yaşadığını tahmin etmeye çalışıyordu. Ancak uydular ormanlık bölgeleri net bir şekilde belirleyebilseler de, tekil olarak ağaçları göremedikleri için bu hesaplama oldukça zordu.

Nature'da yayınlanan yeni araştırma, uydu görüntülerinin yanı sıra, 429.775 yer tabanlı ağaç yoğunluğu araştırmasını da içermekte. Bu araştırmalar da fiziksel bir insanın belirlenen bir bölgedeki ağaçları sayması ile oluşturulmuş durumda. Kara tabanlı verilerin büyük bir çoğunluğu ülkesel orman envanterlerinden kaynaklanmakta. Yazarlar, Antarktika hariç her kıtada bunları takip etmeyi başardılar.

Bu kara tabanlı veri noktaları araştırmacılar tarafından elde edildikten sonra, bilgisayar modelleri kullanılarak sadece uydu ve iklim bilgisinin bulunduğu bölgelerde kaç adet ağaç olduğu tahmin edilebilmekteydi.

Crowther ve çalışma arkadaşları, gezegenimizdeki ağaçların yüzde 40'ından fazlası (1,39 trilyon) tropikal ve astropikal ormanlarda yer aldığını belirtmekte. Bir sonraki en büyük ağaç oranı (yüzde 24,2) Kanada, Rusya ve Kuzey Çin'de bulunan ve Dünya'nın en yoğun ormanlarının bulunduğu tundra alanlarında yer almakta. Ağaçların yüzde 21,8’lik kısmı ise ABD ve Avrupa'nın da içerisinde bulunduğu daha ılıman bölgelerde yer alıyor.

Gezegende daha önceden kaç ağacın bulunduğunu belirlemek için Crowther'ın ekibi, United Nations Environment Program'ın (UNEP) haritası ile kendi haritalarını karşılaştırdı. UNEP haritası, pre-Pleistocene periyodundaki iklim şartları ile eski ormanlık alanların yerlerini tahmin etmekteydi. Crowther'ın söylediğine göre kendi haritalarını kullanarak, bölgede kaç ağaç olduğunu belirleyebilmekteydi.

Ekip, benzer bir yöntem kullanarak gezegenimizin yılda 15 milyar ağaç kaybettiğini ve bunların sadece 5 milyarını yeniden ektiğini tahmin ediyor.

Crowther, bu araştırmanın en önemli temalarından birinin, insanların ağaç nüfusuna etkileri olduğunu söylemekte. Araştırmadan da anlaşılabileceği üzere, insan nüfusu, ağaç yoğunluğunun azalması üzerindeki en büyük etken olarak gözükmekte.
Kaynak:http://chip.com.tr

Yorum Gönder

0Yorumlar
Yorum Gönder (0)