Kulak Yaşını Öğrenme

Muhammed
0
Kulağın içinde yer alan duyu hücreleri zamanla yenilenmediği için, yaş ilerledikçe özellikle yüksek frekanslara dair işitme yeteneğinin azaldığı uzun zamandır bilinen bir durum. Hatta bu prensipten hareketle bir ara öğrenciler arasında sadece kendilerinin duyabildiği, öğretmenlerin duyamadığı yüksek frekanslı tonları telefonlarda zil sesi olarak kullanmak bir hayli yaygındı. Peki sizin kulaklarınız ne durumda öğrenmek ister
misiniz? Bunun için YouTube üzerinde gayet güzel bir video yayına alınmış. Videoda sırayla 8 bin Hertz’den başlayıp 19 bin Hertz’e kadar çıkan sesler çalınıyor, siz de sesleri hangi frekansa kadar duyabildiğinize bakıyorsunuz. Her bir frekansın ortalama yaş aralığı da verildiği için kulaklarınız yaşınıza göre fazla mı hırpalanmış, durumunuz normal mi yoksa süper bir kulağınız mı var öğrenebiliyorsunuz.
Videoyu youtube.com/watch?v=VxcbppCX6Rk ve asapscience.tumblr.com adresinde görebilirsiniz. Ancak video sıkıştırma sisteminin ses üzerindeki etkisini en aza indirmek için videoyu 1080p çözünürlüğünde ve iyi bir kulaklık eşliğinde izlemeniz öneriliyor, aklınızda bulunsun.

Yorum Gönder

0Yorumlar
Yorum Gönder (0)