Voyager 1 Uzay Aracı

Muhammed
0
Voyager 1 uzay aracı, NASA tarafından fırlatıldığı 5 Eylül 1977'den bu yana hizmet vermeye devam eden 722 kiloluk bir insansız, dış Güneş Sistemi ve ötesi uzay sondasıdır. Jüpiter ve Satürn'ü ziyaret etmiş, bu gezegenlere ait uyduların detaylı fotoğraflarını elde eden ilk sonda olmuştur. Ayrıca görevi hala devam etmektedir.
Güneş'ten ve Dünya'dan diğer uzay sondalarından daha hızlı bir şekilde ayrılmakta olan Voyager 1, Yeryüzü'nden en uzakta bulunan insan yapımı nesnedir. New Horizons Dünya'dan Voyager 1'e oranla daha büyük bir hızla fırlatılmış olmasına rağmen, Voyager 1'in yolu üzerinde yararlandığı kütle itiminden yararlanamayacağı için hiçbir zaman onu geçmeyi başaramayacaktır.
22 Eylül 2018 tarihinde Voyager, Güneş'ten 21,447 milyar km (13,329 milyar mil) uzaklaştı ve Heliosfer'e girmiştir. Heliosfer'i geçtiği zaman Voyager 1 fonksiyonlarını hala sürdürürse bilim insanları onun intersteller medium'daki (astronomların, gaz ve tozun kapladığı intersteller space verdikleri isim) konumunun doğru ölçüsünü alacaklar. Bu mesafeden Voyager 1'den sinyalin Jet İtici Güç Laboratuvarı merkezine ulaşması 13 saat alır. 25 Ağustos 2012 tarihinde voyager, Heliosfer'i aşarak yıldızlar arası uzaya ulaşmıştır.
Voyager 1'in birinci görevi Jüpiter ve Satürn gezegenleri ve onların ortak ayları ve halkalarıydı. Güncellenmiş görevi ise Güneş fasılası ve Güneş rüzgar partikül ölçümü ve intersteller medium'dur. İki Voyager roketi de üç radyo izotop termoelektrik jeneratörler ile güçlendirilmiştir. Dünya ile olan haberleşmeyi en az 2020 yılına kadar tutacak gücü oluşturması bekleniyor. Üzerinde bulunan altın kaplama plakada Güneş Sistemi'nin bulunduğu yer ve Dünya üzerindeki tüm dillerden oluşan bir selamlama ses kaydı bulunmaktadır.
Uydunun Geleceği
Voyager 1'in teorik Oort bulutuna yaklaşık 300 yıl içinde ulaşması bekleniyor ve bunun üzerinden geçmek için yaklaşık 30.000 yıl sürüyor. Herhangi bir yıldıza yönelmemesine rağmen, yaklaşık 40.000 yılda, şu anda takımyıldızı Camelopardalis'teki Gliese 445 yıldızının 1.6 ışık yılı içinde geçecektir. Bu yıldız genellikle Güneş Sistemine doğru yaklaşık 119 km / s'de (430.000 km / s; 270.000 mil) hareket ediyor. NASA, “Voyager'lar belki de sonsuza dek Samanyolu'nu dolaşmaya mahkûm edildi” diyor. Voyager 1 hiçbir şeyle çarpışmaz ve alınmazsa, Yeni Ufuklar uzay sondası, Dünya'dan her iki Voyager uzay aracından daha hızlı bir şekilde başlatılsa bile, asla geçemez. Voyager uzay aracı, heliosentrik hızlarını arttırmak için birçok gezegensel fıskiyeden yararlanırken, Yeni Ufuklar Jüpiter uçuşundan sadece böyle bir destek aldı. 2018 itibarıyla, Yeni Ufuklar yaklaşık 14 km/s, Voyager 1'den 3 km/s daha yavaş ilerliyor ve hala yavaşlıyor. Aralık 2017’de, NASA’nın Voyager 1’in yörünge düzeltme manevrasının (TCM) iticilerinin dörtünü de başarıyla ateşlediği açıklandı. TCM iticileri, probun anteninin Dünya'ya doğru tutturulmasına yardımcı olmak için kullanılmış olan bozulmuş bir jet takımı yerine kullanılacaktır. TCM roketlerinin kullanılması Voyager 1'in iki veya üç yıl daha NASA'ya veri iletmeye devam etmesine izin verecek.
Görev Profili
13 Kasım 2015 tarihi itibarıyla, Voyager 1 dünyadan 20.035 milyar kilometre uzaklıkta bulunmaktadır (ve her saniye yaklaşık 17 kilometre uzaklaşmaktadır) ve 13 Eylül 2013 tarihinde NASA tarafından yapılan açıklamaya göre; Voyager 1'in tamamen güneş sisteminden ayrılıp yıldızlar arası alana girdiği bildirilmiştir. Bu süreçte Güneş'ten kopan parçacıkların hareketlerinde bir değişim tespit edilmiştir.

Yorum Gönder

0Yorumlar
Yorum Gönder (0)