Google Loon Projesi

Muhammed
0


Google'ın Loon Projesi, dünyada şu an iyi bir internet erişimi olmayan bölgelere internet bağlantısı sağlamayı planlayan epeyce tutkulu bir plan. Peki bu nasıl olacak? Yüzeyin 20 kilometre üstündeki stratosferde asılı duracak olan dev bir helyum balon filosu birleşerek, yüzeye internet ışınlayan yüksek teknolojili bir iletişim ağı oluşturacak.

Şirketin bu hafta, Loon Projesi balonlarından oluşan bir çemberle gezegeni kuşatmayı planlamasını ve balonların yörüngesi altında yaşayanlar için aralıksız bir veri hizmeti sağlayacağını açıklamasının ardından, projenin vaatleri daha da tutkulu hale geliyor.

Kulağa bilim kurgu gibi geliyor fakat hayal aleminden gelen bir fikirden bahsetmiyoruz. Google, mevcut denemelerin planlandığı gibi başarılı olması halinde bunu gelecek sene yapacağını söylüyor. Loon Projesi'nin başkan yardımcısı Mike Cassidy, BBC'ye şöyle konuşuyor: "Dünya etrafında aralıksız bir kordon yapmak için 300 civarı balona ihtiyacımız var. Bir balon rüzgar ile birlikte menzil dışına çıkarsa, diğeri gelip onun yerini alacak. Gelecek sene dünya çevresindeki ilk aralıksız çemberimizi inşa etmeyi ve belirli bölgeler için bir tür kesintisiz kapsama alanı elde etmeyi umuyoruz."

Böylesi ilk çember, Güney Yarımküre'nin üstündeki bir bölgeyi kuşatacak ve sözü edilen 300 balondan her biri, aşağıda bulunan 40 kilometre çapındaki bir alana bağlantı sağlayacak.
Google'ın birlikte çalıştığı süper-basınçlı balonlar, şirketin 2013 yılında Loon Projesi'ni ilan ettiği zamandan beri büyük gelişme kaydetti.
Cassidy şöyle devam ediyor: "İlk zamanlarda, balonlar beş, yedi veya 10 gün dayanıyordu. Şimdi 187 gün kadar dayanmış balonlara sahibiz. Ayrıca fırlatma işlemini de geliştirdik. Bir balonu fırlatmak, 14 kişinin bir veya iki saat çalışmasını gerektiriyordu. Şimdi otomatik hale getirilmiş bir vinç ile her 15 dakikada, iki veya üç kişiyle bir balonu fırlatabiliyoruz."

Loon Projesi'nin karada sağladığı bağlantı da önemli ölçüde iyileştirildi. Aslen sağlanan hizmet, 3G şebekelere benziyordu, fakat balonlar şimdi saniyede 10 megabite kadar uzanan hızlarla veriyi ulaştırabiliyor ve bu, dünyanın pekçok bölgesindeki 4G hızlarına eşit.

Cassidy 300 balon çemberiyle her şey yolunda giderse, Loon Projesi'nin ilk ticâri beta müşterilere açılmaya başlayacağını söylüyor. Bunların arasında hizmet sözleşmesini Temmuz'da imzalayan Sri Lanka ve bu hafta üç cep telefonu şebeke sağlayıcısı ile anlaşma yapılan Endonezya var.
Dünya'nın üçte ikisinin hâlâ internet erişimi olmadığı göz önünde bulundurulduğunda, Loon Projesi'nin uzun bir uluslararası müşteri kuyruğuna sahip olacağını sanıyoruz.

Kaynaklar

1)Bilimfili.com-İnternet Balonları Gezegenimizi Sarmalayacak-02 Kasım 2015-https://bilimfili.com/internet-balonlari-gezegenimizi-sarmalayacak-Bilimfili.com

2)Project Loon is set to circle the planet with Internet balloons in 2016, www.sciencealert.com/project-loon-is-set-to-circle-the-planet-with-internet-balloons-in-2016

Yorum Gönder

0Yorumlar
Yorum Gönder (0)